Edward Waring-zdjęcie z książeczki wojskowej. http://www.awm.gov.au |
Edward Waring urodził się 13 grudnia 1919 roku w Darwen (Lancashire) w Anglii. Wraz z rodzicami, Robertem i Marią, wyemigrował do Australii, gdzie osiedlili się w Beaconsfield (dziś przedmieścia Perth). 4 marca 1940 roku zaciąga sie do wojska, w szeregi 2/11 batalionu piechoty. Miesiąc później batalion wyrusza na Bliski Wschód. Szkoli się w Palestynie i Egipcie, by następnie walczyć przeciw Włochom w Libii. Batalion bierze udział w zdobyciu Tobruku i lotniska w Dernie. 7 lutego 1941 roku, kiedy kapituluja Włosi, Australijczycy znajduja się na południe od Bengazi.
Żołnierze 2/11 odpoczywają nad Morzem Śródziemnym po kampanii w Libii. http://www.awm.gov.au |
Odpoczynek po libijskich zmaganiach nie trwał długo. Wielka Brytania postanowiła chronić Grecję i batalion w kwietniu rusza na Bałkany. Niemiecka inwazja zastaje go na pozycjach przy mieście Kalambaka, skąd szybko się wycofuje by stawić dłuższy opór wrogowi na przełęczy Brallos. Jednak losy sił brytyjskich w Grecji były już przesądzone. Batalion w nocy 25 kwietnia ewakuuje się na Kretę.
Na wyspie, wraz z 2/1 batalionem piechoty australijskiej i Grekami, obsadza lotnisko w Rethymnon, jedno z strategicznie ważnych miejsc na Krecie. Jak się wkrótce okaże jeden z celów ataków niemieckich spadochroniarzy.
Widok na lotnisko Rethymnon. http://www.awm.gov.au |
20 maja Edward Waring i jego towarzysze, gotowi do walki na swych stanowiskach wokół lotniska, obserwowali jak niebo zapełnia się niemieckimi samolotami i spadochronami Fallschirmjager. Niemcom nie udało się błyskawiczne zdobycie lotniska. Na stanowiskach 2/1 batalionu, mimo początkowych sukcesów, zostali wyparci do pobliskiej fabryki oliwy, która została zdobyta przez Australijczyków. Niedobitki spadochroniarzy umknęły.
Nie udało się też z 2/11. Niemcy zostali odparci, próbowali przebić się do miasta Rethymnon, lecz tu zatrzymała ich grecka obrona. Okopali się więc na wzgórzach, miedzy innymi w okolicach wioski Perivolia i kościoła Świętego Jerzego. O te pozycje batalion walczył zażarcie od 22 do 28 maja.
Kościół Świętego Jerzego, miejsce walk Australijczyków z niemieckimi spadochroniarzami. http://www.awm.gov.au |
29 maja, wyczerpani Australijczycy, opuszczeni przez greckich żołnierzy, nieświadomi sytuacji na Krecie, spodziewali się że przybędą posiłki. Zamiast wsparcia, przybyły niemieckie lekkie czołgi. Dowódca obrony zadecydował o kapitulacji, jednak major Sandover, dowódca 2/11, dał swoim żołnierzom alternatywę. Podanie się i niewola lub próba przebicia do swoich i ucieczka z wyspy. Nie wiem co wybrał szeregowiec Waring. Czy czekał z złożona bronią na zwycięskich Niemców, czy próbował wymknąć się poprzez góry. Ostatecznie 29 maja 1941 roku był dniem w którym stał się jeńcem wojennym. Wkrótce jeńcem Stalagu 8b w Łambinowicach.
Pracował w komandzie roboczym E196. W cementowni w Opolu. Tam też 20 listopada 1942 roku został zamordowany (w nieznanych jeszcze dla mnie okolicznościach). Został pochowany na cmentarzu w Opolu Półwsi. Po wojnie jego szczątki przeniesiono na cmentarz w Krakowie. Na jego nagrobku, zapewne na prośbę rodzinny, wyryto słowa: "Szlachetnie wykonał swój obowiązek. Spoczywaj w pokoju."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz