poniedziałek, 13 czerwca 2011

Cmentarz


Krakowski cmentarz jest jednym z trzech brytyjskich nekropolii w Polsce. Pozostałe znajdują się w Poznaniu i Malborku. Kraków stał się miejscem spoczynku żołnierzy brytyjskich, którzy zmarli lub zginęli jako jeńcy wojenni w obozie w Łambinowicach (Lamsdorf, Stalag VIII b , później 344, gdyż oznaczenie VIII b po reorganizacji w 1943 otrzymał  Stalag w Cieszynie) i jego licznych komandach roboczych. Ginęli  w wyniku chorób, wypadków przy pracy, z rąk strażników, alianckich nalotów. Nawet w wyniku wypadków kolejowych, kiedy już po wyzwoleniu zmierzali do domu. Po wojnie ich ciała przeniesiono do Krakowa, głownie z Łambinowic i Bielawy, gdzie znajdował się szpital. Prócz jeńców na cmentarzu spoczywają załogi maszyn zestrzelonych nad Polską, w czasie misji zrzutów dla Powstania Warszawskiego. Wśród nich także piloci polscy. Prócz wojskowych znajdują się pochówki cywilów internowanych w III Rzeszy. 
483 żołnierzy, marynarzy i lotników Wspólnoty Brytyjskiej, 24 cywili i 15 polskich lotników. 
Cmentarz podlega zasadom wypracowanym przez Komisje:
-każdy żołnierz musi być wymieniony z nazwiska na nagrobku lub pomniku
- nagrobki i pomniki muszą mieć charakter stały
-forma nagrobków winna być ujednolicona
-na nagrobkach i pomnikach nie należy szczególnie wyróżniać ofiar pod względem stopnia wojskowego, pozycji społecznej, rasy bądź religii.
Oczywiście w przypadku nieznanej ofiary nie da się podać nazwiska. Stosowana jest wtedy jednolita forma-Żołnierz wojny 1939-1945. Znany tylko Bogu


Inny kształt od nagrobków żołnierzy Wspólnoty maja nagrobki żołnierzy polskich. Górna cześć kamienia jest nieco stożkowata. 


Inne w kształcie są również nagrobki cywilne.


Na środku cmentarza wznosi się krzyż. Krzyż Poświecenia, Krzyż Ofiary (Cross of Sacrifice). 


Osadzony na ośmiokątnej podstawie monument zaprojektowany został przez Reginalda Blomfielda. Na krzyżu znajduje się brązowy miecz. 


 Krzyże Poświecenia znajdują się na cmentarzach Komisji, gdzie znajduje się przeszło 40 pochówków. Oczywiście tam gdzie większość zmarłych to chrześcijanie. W Krakowie , prócz chrześcijan rożnych obrządków,  spoczywają wyznawcy judaizmu, co najmniej jeden muzułmanin (cypryjski Turek), jeden Hindus i Gurkha. 
Na cmentarzu znajdziemy także tablice informacyjną w języku angielskim i polskim, oraz skrzynię (register box) w której znajduje się wykaz pochowanych osób i księga pamiątkowa, w której możemy dokonać wpisu. 


Więcej informacji na temat cmentarzy Komisji można znaleźć na jej oficjalnej stronie. Znajdziemy tam także biuletyn informacyjny w języku polskim. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz