Albert Russel służył w pułku z tradycjami. Queens Own Cameron Highlanders powstał w 1793 roku (jako 79 pułk pieszy) w jego szeregi weszli szkoccy górale z klanu Cameron. W historii pułku znajdziemy bitwy wojen napoleońskich, od Półwyspu Iberyjskiego po Waterloo, wojnę krymską, udział w stłumieniu buntu sepojów w Indiach. W 1873 roku królowa Wiktoria uznała go za własny (Queens Own), co uznawane jest za wielki zaszczyt i wyróżnienie. W czasie I Wojny Światowej camerończycy walczyli głównie na froncie zachodnim, trzech pośród nich otrzymało Krzyże Wiktorii, najwyższe brytyjskie odznaczenie wojskowe.
Gdy wybuchła II Wojna, pierwszy batalion pułku stał się częścią Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego. Jak przystało na jednostkę mającą nazwę sugerującą iż składa się z szkockich górali (Highlanders) częścią ich munduru był kilt, z tartanu klanu Cameron z Erracht. Jak się miało okazać byli ostatnimi, którzy nosili kilt w bitwie.
Kilt Quenns Own Cameron Highlanders ze zbiorów Muzeum klanu Cameron http://www.clan-cameron.org |
Czy odziany w kilt Russel był Szkotem? Highlanderem? Nie jest to takie pewne. Już od XIX wieku góry Szkocji powoli przestawały być bazą dla rekrutacji. W "góralskich" pułkach służyli i mieszkańcy południowych nizin, dużych miast jak Glasgow. Nawet londyńczycy. Splendor szkockich jednostek był tak wielki że wielu marzyło by znaleźć się w szeregach "górali".
Pierwszy batalion przybył do Francji już w wrześniu 1939 roku. Nie znalazłem Russela na liście żołnierzy, którzy przybyli własnie wtedy, prawdopodobnie trafił do Francji nieco później. 5 grudnia 1939 roku batalion wizytował król Jerzy, który był honorowym pułkownikiem camerończyków. Szkoci zrobili na królu wielkie wrażenie i zezwolił on na noszenie przez nich na czapce piór w królewskim błękicie.
1. batalion Quenns Own Cameron Highlanders defiluje przed królem Jerzym. |
W momencie niemieckiej inwazji na Belgię wraz z siłami brytyjskimi zajęli pozycje nad rzeka Dijle w Belgii. Później toczyli zażarte walki osłaniając odwrót wojsk alianckich. Nad rzeką Escaut przeprowadzili skuteczny kontratak przeciw niemieckiemu przyczółkowi.
Następnie zajęli pozycje nad kanałem La Bassee i w wiosce Violanies. Dali tam twardy opór niemieckiej piechocie i czołgom. Tylko setka camerończyków wycofała się znad kanału. Tylko 79 z nich ewakułowało się z plaż Dunkierki. Reszta zginęła lub dostała się do niewoli. Wśród nich Albert Russel.
Camerończycy w niemieckiej niewoli, osuwają gruz z ulic francuskiego miasteczka, prawdopodobnie Violanies. |
Szeregowiec Albert Russel zmarł 2 kwietnia 1944 roku w wieku 24 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz