Moreton Wilson z Workington w Cumbri, przez przyjaciół i rodzinę nazywany był Joe. Wraz z swoja żoną Violet doczekał się czwórki dzieci, dwóch chłopców i dwóch dziewcząt. Był kierowcą (czyli szeregowcem) w Royal Army Service Corps i pełnił obowiązki ordynansa kapitana Crofta. Wojenne i jenieckie losy tej dwójki ludzi będą ze sobą związane. Obaj służyli w Francji i zostali wzięci do niewoli 20 maja 1940 roku pomiędzy miejscowościami Doullens i Albert w Pikardii. Początkowo nawet w niewoli Wilson towarzyszył kapitanowi Croftowi. Najpierw trafili do obozu przejściowego w Moguncji (Dulag XII), a następnie do grudnia 1942 roku przebywali w oflagach w Laufen (Oflag VIIC) Doessel (Oflag VIB, po oficerach brytyjskich i francuskich trafili tam Polacy, ich losy były tragiczne, wielu zostało zamordowanych po ucieczce tunelem, wielu zginęło w alianckich bombardowaniach), Eichstatt (Oflag VIIB). 20 grudnia 1940 roku Wilson trafia do Stalagu VIIA w Moosburgu, skąd 14 kwietnia 1943 do Stalagu VIIIB (wtedy jeszcze oznaczenie VIIIB nosił obóz w Łambinowicach). Biorąc pod uwagę co wydarzyło się z nim później trafił do któregoś z komand roboczych w Zabrzu lub jego okolicach (E552, E603 by wymienić te dwa w samym Zabrzu). Życie w stalagu czy przy przymusowej pracy na pewno było gorsze od tego z czym Wilson spotkał się w oflagu, nawet będąc tylko ordynansem oficera. Wpłynęło to na jego stan zdrowia. Zmarł 13 maja 1944 roku w szpitalu w Zabrzu, w dokumentach które dotarły do rodziny podawano dwie przyczyny zgonu-zapalenie opon mózgowych oraz zakażenie krwi i niewydolność serca. Miał 40 lat.
18 maja 1944 roku przy udziale anglikańskiego kapelana wojskowego kapitana Kestell-Cornisha i współwięźniów, z pełnymi honorami wojskowymi, Moreton Wilson pochowany został na cmentarzu Świętego Michała w Zabrzu (dzisiejszy cmentarz komunalny przy ulicy Pokoju).
Mogiła Moretona Wilsona na cmentarzu w Zabrzu. Fotografia udostępniona przez Josepha Ritsona. Courtesy of Joseph Ritson. |
Możliwość przedstawienia tak pełnej historii szeregowca Wilsona zawdzięczam Panu Josephowi Ritsonowi , który podzielił się ze mną swoimi ustaleniami i fotografiami. Jestem mu za to bardzo wdzięczny.
Words of gratitude for Mr. Joseph Ritson for sharing information and the possibility of their publication in my blog. Thank you very much!
Pan Ritson o Moretonie Wilsonie pisał także tutaj:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz